Test ALBA byl uznán jako certifikovaná metodika Ministerstvem zdravotnictví ČR
Vyšlo v časopise:
Cesk Slov Neurol N 2024; 87(3): 229
Kategorie:
Zpráva
Původní český a inovativní test Amnesia Light and Brief Assessment (ALBA) byl po prokázání novosti postupu uznán jako certifikovaná metodika Ministerstvem zdravotnictví ČR. Od prvního nápadu v roce 2012 uplynulo 12 let. Výsledkem je tříminutový test ALBA, který byl vyvinut na Neurologické klinice ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a na 3. lékařské fakultě UK v Praze.
Test ALBA je unikátní, snadno proveditelná (proto v názvu Light) a tříminutová (Brief) zkouška (Assessment), která může upozornit na poruchy krátkodobé a epizodické paměti (Amnesia). Dvě zábavné zkoušky paměti sdružené do testu ALBA spočívají v tom, že po zopakování věty a předvedení gest si pacient má obojí vzápětí vybavit. Mezi hlavní výhody testu patří, že se jím dá vyšetřit paměť během 2– 3 min bez jakýchkoli pomůcek a že je použitelný také u ležících nebo slabozrakých pacientů.
Je jednou z možností uvedenou v doporučených postupech pro praktické lékaře nebo proplácenou některými zdravotními pojišťovnami u certifikovaných klinických logopedů nebo lékárníků.
Validizace testu je zveřejněna v článku [1].
Záznamový arch, normy a videoukázky s pacienty k testu ALBA jsou pro odborníky volně dostupné na stránkách [2].
prof. MU Dr. Aleš Bartoš, Ph.D.
Neurologická klinika
3. LF UK a FN Královské Vinohrady, Praha
Zdroje
1. Bartos A, Diodnet S. Sensitive Amnesia Light and Brief Assessment (ALBA) is a valid three-minute test of four tasks indicative of mild cognitive deficits. Neurología 2024 [ahead of print].
2. ABADECO. Metodické, vzdělávací a informační centrum pro Alzheimerovu nemoc a další kognitivní poruchy a demence. [online]. Dostupné z: https:/ / www.abadeco.cz/ .
Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie NeurologieČlánek vyšel v časopise
Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie
2024 Číslo 3
Nejčtenější v tomto čísle
- Anestéziologický manažment u detí s neuromuskulárnymi ochoreniami
- Virtuální realita v rehabilitaci pacientů po CMP
- Detekce nedostatečné snahy a simulace kognitivního oslabení během neuropsychologického vyšetření pomocí metod RBANS a SIMS
- Management péče u dětí se získaným demyelinizačním syndromem v České republice