Úvodník


Autoři: Josef Bednařík
Vyšlo v časopise: Cesk Slov Neurol N 2008; 71/104(1): 6
Kategorie: Úvodník

Určitým zhodnocením loňského čísla našeho časopisu byla nově vyhlášená Cena časopisu Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie za rok 2007, která byla vyhlášena na Hennerově memoriálu 28. listopadu 2007 v rámci 21. českého a slovenského neurologického kongresu, který se konal v Národním domě na Smíchově v Praze. Cenu volilo celkem 30 členů redakce a redakční rady časopisu. Pro mnohé možná překvapivě, ale podle mého názoru zcela zaslouženě cenu získal didaktický seriál předního českého biostatistika doc. dr. Ladislava Duška Analýza dat v neurologii. Těm, kterým seriál unikl nebo mu nevěnovali pozornost v domnění, že jde o další z obvyklých suchopárných a nesrozumitelných výkladů o statistice, bych jej vřele doporučil. Neocenitelnou pomůckou pak bude jistě pro začínající i zkušené vědce. Jsem velmi rád, že seriál bude pokračovat i v tomto roce. Autor dle jeho slov uvítá praktické náměty či příklady, které byste rádi v rámci tohoto seriálu probrali.

Největším překvapením pro mne osobně však byl dlouhý seznam prací, které v tomto hlasování bodovaly (tedy byly zařazeny alespoň jedním z hlasujících mezi tři nejlepší práce): bylo jich celkem 34! Jak tyto výsledky interpretovat? V prvé řady je jasné, že v uplynulém roce nebyla publikována v našem časopise žádná původní vědecká práce, která by byla „vědeckou bombou“ a dominovala ostatním. To není nic překvapivého, protože všichni čeští a slovenští autoři, kteří mají k dispozici vědecká data kompetitivní ve světovém měřítku, je nabídnou věhlasnějšímu periodiku. Na druhé straně se v ročníku objevil dostatek prací, které svojí kvalitou přiměly některého z členů redakční rady zařadit je mezi nejlepší tři práce, což je pro mě dostatečnou zárukou kvality (je samozřejmé, že vlastní práce byly z hlasování vyloučeny). Byly mezi nimi i všechny minimonografie, což je pro mne rovněž pozitivním signálem.

Co mi však až na výjimky chybí, je zpětná vazba od čtenářů. Slyšet pozitivní hodnocení od redakční rady je sice uspokojivé, avšak ještě více redakci zajímá názor čtenářů. Máte možnost se vyslovit jak formou otevřeného dopisu redakci, tak i e-mailem na moji adresu, nebo (pokud by se jednalo spíše o otázky technického rázu, jako je předplatné, distribuce, fungování webových stránek časopisu) na vedoucí redaktorku vydavatelství Medica Healthworld (viz webové stránky).

Josef Bednařík


Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie Neurologie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie

Číslo 1

2008 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se