Webové okénko


Autoři: MUDr. Stanislav Voháňka, CSc.;  Mba
Působiště autorů: LF MU a FN Brno ;  Neurologická klinika
Vyšlo v časopise: Cesk Slov Neurol N 2010; 73/106(2): 190
Kategorie: Webové okénko

Vážené kolegyně a kolegové,

v dnešní expedici do stále neprobádaných končin internetu se podíváme do oblasti dětské neurologie. Po zadání hesla „child neurology“ najde Google 3,4 mil. odkazů, „pediatric neurology“ se zobrazí v 3,1 mil. stránek a heslo „neuropediatrics“ obsahuje asi 98 tis. odkazů. Na webu Google books lze najít fulltext monografie Pediatric neurology: principles & praktice od autorů Kenneth F. Swaiman, Stephen Ashwal a Donna M. Ferriero. Kniha je z roku 2006, tedy vcelku aktuální.  

Child Neurology Society

http://www.childneurologysociety.org/

Webové stránky společnosti dětských neurologů z USA a Kanady mají pěkný uměřený design. V chráněné oblasti, kam je však možné se bez poplatku přihlásit, jsou zajímavé kazuistiky a audiovizuální prezentace z minulých kongresů. Kazuistiky jsou ohodnoceny jako snadné, střední a pro experty. Tak se může každý zkusit „popasovat“ s americkými kolegy.

Obsah 1, Grafika 1, P 

ICNApedia (The Child Neurology Knowledge Enviroment)

http://www.icnapedia.org/

Stránky Mezinárodní asociace dětské neurologie mají nenápadný, ale moderní a funkční design. S obsahem je to poněkud horší. Lze zde najít samozřejmě údaje o společnosti a tištěný bulletin. Odborných informací je zde ale pramálo.

Obsah 3, Grafika 2, P 

Evropská společnost dětské neurologie

http://www.epns.info/

Graficky nepříliš zdařilé stránky obsahují odkazy na plánované kongresy a záložku s odkazy na další stránky s podobnou tématikou a seznamem webových adres národních společností. Odkaz na českou a slovenskou společnost jsem mezi nimi nenašel. Žádné vlastní odborné materiály.

Obsah 3, Grafika 3, P 

Dětská neurologie ve Stanfordu

http://www.lpch.org/clinicalSpecialtiesServices/ClinicalSpecialties/Neurology/neurology.html

Stránky věnované pediatrické neurologii dětské univerzitní nemocnice ve Stanfordu jsou převážně orientovány na pacienty (včetně části přímo pro děti), pro lékaře je menší technická sekce obsahující žádanky ke stažení, nabídku výukových kurzů a další běžné prostředky webové podpory.

Obsah 2, Grafika 2, V, P 

Dětská neurologie v nemocnici Johna Hopkinse

http://www.hopkinsmedicine.org/neurology_neurosurgery/ specialty_areas/pedsneuro/

Stránky zaměřené převážně na veřejnost mají rozsáhlý edukační portál s množstvím hesel. Dále obsahují informace o výzkumných aktivitách, personálie a webové objednávání pacientů.

Obsah 2, Grafika 1, V, P 

Česká společnost dětské neurologie ČLS JEP

http://www.detskaneurologie.cz

Web je neaktuální, na úvodní stránce jsou propozice ke kongresu v roce 2007 a i další záložky obsahují program a sborník z toho roku. Potom jen stránka odkazů, ně­kte­ré jsou již nefunkční. Za zmínku stojí odkaz na výuková videa klinických vyšetření novorozenců, kojenců a batolat (http://library.med.utah.edu/pedineurologicexam/html/home_exam.html).

Obsah 4, Grafika 3, P    

MUDr. Stanislav Voháňka, CSc., MBA

Neurologická klinika LF MU a FN Brno

e‑mail: svohanka@fnbrno.cz 


Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie Neurologie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie

Číslo 2

2010 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se