Webové okénko


Vyšlo v časopise: Cesk Slov Neurol N 2013; 76/109(1): 113
Kategorie: Webové okénko

Vážené čtenářky a čtenáři,

dnešní okénko budeme věnovat onemocněním míchy a páteře. Heslo „spinal disorders“ vyhledá zejména pracoviště, která se zabývají degenerativními chorobami páteře a jejich chirurgickým řešením (Google najde více než 18 mil. stránek). Tyto stránky většinou nejsou příliš instruktivní a obsahují jen základní informace. Příkladem je New York Presbyterian Hospital a jeho stránky týkající se degenerativních onemocnění páteře (http://nyp.org/health/degenerative-spinal-disorders.html ). Ty stránky, které jsou podle mě šíře po­užitelné, uvádím níže.

SpinalDisorders.com

http://www.spinaldisorders.com

Rozcestník s jednodušším slovníčkem zřízený Bonatiho spinálním institutem na Floridě (http://www.bonati.com/), lze se „proklikat“ k řadě užitečných odkazů, vesměs pro pacienty.

Obsah 2, Grafika 1, V/A

Centrum pro onemocnění páteře v Coloradu, USA

http://centerforspinaldisorders.com/

Nejzajímavější na tomto vcelku propagačním, ale profesionálně vedeném webu jsou krátké názorné videoprezentace ohledně jednotlivých onemocnění (spinální stenóza, skolióza atd.) a zákroků (epidurální obstřiky, laminektomie, kyfoplastika apod.). Dá se určitě využít při edukaci nemocných a vysvětlování procedur.

Obsah 1, Grafika 1, V/A

Cedars Sinai Hospital – Spinální centrum

http://www.cedars-sinai.edu

Vcelku graficky zdařilé stránky osvětlující základní vertebrogenní onemocnění, včetně pěkné obrazové dokumentace. Některé části jsou taktéž použitelné k edukaci tuzemských pacientů.

Obsah 2, Grafika 2, V/A

University of California (UCLA) – Spinální centrum

http://spinecenter.ucla.edu/

Graficky zdařilé stránky obsahují informace pro pacienty a opět edukační videa. Texty a zvláště videa jsou velmi kvalitní a mohou posloužit i ke vzdělávání a po­učení lékařů neoperačních oborů.

Obsah 2, Grafika 1, P,V/A

NerveMed

http://www.nervemed.com/spinal-disorders-treatment/

Stránky vytvořil a spravuje dr. Aaron G. Filler ze Santa Monica, CA. Jde o menší počet dobře dokumentovaných MR kazuistik a techniky miniinvazivní chirurgie páteře.

Obsah 2, Grafika 2, P/A

Stránky České spondylochirurgické společnosti (http://www.spine.cz/), stejně jako Evropské spinální společnosti (http://www.eurospine.org/) jsou sice vcelku graficky zdařilé, ale obsahově nepříliš bohaté.

Oproti záplavě stránek, které se týkají degenerativních onemocnění páteře, jsou ucelené stránky zaměřené na vlastní onemocnění míchy spíše vzácné. Lze najít weby o jednotlivých nemocech (úrazy, ALS apod.), některé jsme už probírali. Snad jen stránky Národního ústavu zdraví (NIH) poskytují užitečný rozcestník pro základní orientaci o onemocněních míchy (http://health.nih.gov/topic/SpinalCordDiseases ).

Stránky převážně určené pro veřejnost (V), stránky zaměřené na zdravotnické profesionály (P), za lomítkem je zkratka primárního jazyka.

prim. MU Dr. Stanislav Voháňka, CSc., MBA

Ne urologická klinika LF MU a FN Brno

e mail: svohanka@fnbrno.cz


Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie Neurologie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie

Číslo 1

2013 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se