Prof. MUDr. Josef Vymazal, DrSc. osmdesátiletý


Vyšlo v časopise: Cesk Slov Neurol N 2007; 70/103(3): 346
Kategorie: Personalia

Hennerova neurologická klinika a s ní celá neurologická obec si v květnu 2007 připomněly význačné jubileum emeritního přednosty kliniky prof. MUDr. Josefa Vymazala, DrSc.

Josef Vymazal se narodil 22. 5. 1927 ve Spišské Nové Vsi. Lékařská studia s vynikajícím prospěchem zakončil v r. 1952, kdy nastoupil na Neurologickou kliniku akademika Hennera nejprve jako sekundární lékař, později jako aspirant a vědecký pracovník, od r. 1959 jako asistent. V r. 1965 se stal docentem a o 7 let později profesorem, přednostou kliniky a ředitelem Laboratoře pro patofyziologii nervové soustavy. Přednostou kliniky byl prof. Vymazal do r. 1990.

Publikoval na 180 titulů, z toho 140 původních vědeckých prací zaměřených na likvorologii, diagnostiku subakutní leukoencefalitidy, problematiku roztroušené sklerózy, reflexní terapii, metabolická onemocnění nervové soustavy a další klinická, biochemická a neuroimunologická témata. Byl editorem či spolueditorem 6 monografií. Po své studijní cestě do Číny počátkem 60. let vydal u nás průkopnickou knihu o akupunktuře. Studenti dosud vyhledávají jeho učebnici Základy obecné neurologie. Přednášel na několika světových neurologických kongresech a na mnoha dalších domácích i mezinárodních sjezdech. Je čestným členem domácích i zahraničních odborných společností, nositelem řady státních a univerzitních cen a čestných uznání.

Jeho povaha se dá charakterizovat osobní skromností, moudrou laskavostí a velkorysou tolerancí k slabostem bližních. Přes vynucený respekt k autoritám totalitního režimu, s jehož praktikami v nejkrutější stalinské podobě získal velmi časnou osobní zkušenost během studia na leningradské lékařské fakultě, statečně v časech tuhé normalizace 70. let chránil své spolupracovníky před politickými represemi a existenčními potížemi. I v těchto nelehkých dobách vytvořil na Neurologické klinice přátelskou a tolerantní atmosféru a dokázal kliniku rozvíjet jak po stránce personálního obsazení, tak i technického vybavení.

Pane profesore, přejeme Vám do dalších let co nejvíce zdraví, osobní pohody, vnitřního klidu a životního optimizmu!

Ad multos annos!

Za Vaše žáky a spolupracovníky

Evžen Růžička


Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie Neurologie
Článek Recenze

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie

Číslo 3

2007 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se