Zpráva z Neurovaskulárního kongresu, Ostrava 2008


Autoři: M. Bar
Vyšlo v časopise: Cesk Slov Neurol N 2008; 71/104(2): 236
Kategorie: Zprávy z odborných akcí

Ve dnech 4.–6. března 2008 se konal v Kongresovém centru VŠB-TU Ostrava Neurovaskulární kongres, jehož hlavním tématem byla multioborová spolupráce v péči o pacienty s cévním onemocněním mozku. Kongres navázal na tradici československých cerebrovaskulárních sympozií a neurosonologických dnů.

Akce se zúčastnilo více než 550 zástupců 17 lékařských a zdravotnických společností J. E. P, s největším počtem účastníků v oborech neurologie, neuroradiologie a neurochirurgie. V rámci Neurovaskulárního kongresu zaznělo 228 přednášek.

Organizátorům se podařilo zajistit účast 14 význačných zahraničních přednášejících v oborech neurologie, intervenční neuroradiologie a neurosonologie.

Z programu bych vyzdvihl středeční mezinárodní sekci v hlavním sále moderního kongresového centra, ve které jednotliví zahraniční hosté prezentovali organizaci péče o pacienty s mozkovými infarkty v zemích Evropské unie a USA a kterou velmi kultivovaně moderovali Olga Zapletalová a Pavel Kalvach.

Mezi nejvýznamnější hosty kongresu patřili Rune Aaslid, vynálezce transkraniální dopplerometrie, a Andrej Alexandrov, který jako první publikoval možnost potenciace systémové trombolýzy právě pomocí transkraniálního ultrazvuku.

Dalším váženým hostem byla Eva Bartels, slovenská rodačka působící v Mnichově, jejíž učebnice je základní učebnicí oboru neurosonologie ve světě.

Nils Wahlgren ze Švédska referoval o registru SITS. Tento registr vznikl na základě požadavku orgánů EU s cílem shromažďovat data ze všech center ve státech EU provádějících trombolýzu a sledovat mimo jiné bezpečnost této metody. Díky těmto datům jsme schopni porovnat úspěšnost i bezpečnost trombolýzy na jednotlivých pracovištích u nás i v zahraničí.

V sekci neurointervenčních metod přednášel další významný host – J. J. Vitek, průkopník endovaskulární léčby stenóz karotických arterií ve světě.

Osobně se domnívám, že největší předností kongresu byla možnost diskuse psychiatra, rehabilitačního lékaře, intenzivisty, neurochirurga nebo neurologa v jednom sále a v jednom čase.

Touto cestou bych rád poděkoval organizačnímu týmu kongresu z Fakultní nemocnice v Ostravě, z Vítkovické nemocnice a z LF UP v Olomouci, jmenovitě Davidovi Školoudíkovi, Danovi Václavíkovi a Romanovi Herzigovi za perfektní výkon při přípravě akce.

Abstrakta všech přednášek byla publikována v supplementu České a slovenské neurologie a neurochirurgie (71/104/2008, www.csnn.eu). Na stránkách www.neurovaskularnikongres.cz jsou k dispozici vedle abstrakt také přednášky ve formátu Microsoft PowerPoint.

Za organizační výbor kongresu

Michal Bar

V Ostravě dne 11. 4. 2008


Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie Neurologie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie

Číslo 2

2008 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se