Jsou nemotorické projevy Parkinsonovy nemoci indikací k léčbě pomocí hluboké mozkové stimulace subthalamických jader?


Vyšlo v časopise: Cesk Slov Neurol N 2016; 79/112(5): 514
Kategorie: Kontroverze

NE

Hluboká mozková stimulace subthalamického jádra (DBS STN) je v současnosti nejčastěji používaný neuromodulační výkon v terapii motorických komplikací Parkinsonovy nemoci (PN). Motorické příznaky používáme nyní jak k diagnostice PN (UK Parkinson΄s  Disease Brain Bank; UKPDBB) [1], tak ke stanovení indikace DBS (tab. 1) [2].

Tab. 1. Indikační kritéria DBS STN, upraveno dle [2].
Indikační kritéria DBS STN, upraveno dle [2].

DBS STN zmírňuje především motorické příznaky responzivní na levodopa – tremor, rigidita, hypokinéza [3], přitom podstatnou složkou jejího efektu je kontinuální neuromodulace mozkových struktur, která působí na výše uvedené příznaky během celého dne, na rozdíl od kolísajícího účinku perorální medikace. Na nemotorické příznaky PN se soustřeďuje zájem neurologů především proto, že je těžké je ovlivnit pomocí farmakoterapie a mají podstatný vliv na kvalitu života pacientů [4].

Přesto, že máme k dispozici nezpochybnitelné údaje o pozitivním vlivu DBS STN i na některé z nemotorických příznaků PN [5], v případě manifestace jiných nemotorických symptomů – zejména neuropsychiatrických – je tato neuromodulační metoda naopak kontraindikována (tab. 2) [2].

Tab. 2. Kontraindikace DBS STN, upraveno dle [2].
Kontraindikace DBS STN, upraveno dle [2].

Dle mého názoru nelze považovat podle současného stavu poznání nemotorické symptomy PN za primární indikaci k DBS  STN.

doc. MUDr. Marek Baláž, Ph.D.

I. neurologická klinika

LF MU a FN u sv. Anny v Brně


Zdroje

1. Hughes AJ, Daniel SE, Kilford L, et al. Accuracy of clinical diagnosis of idiopathic Parkinson’s disease. A clinico-pathological study of 100 cases. J Neurol Neurosurg Psychiatry 1992; 55 (3): 181–4.

2. Bari AA, Fasano A, Munhoz RP, et al. Improving outcomes of subthalamic nucleus deep brain stimulation in Parkinson’s disease. Exp Rev Neurother 2015; 15 (10): 1151–60.

3. Castrioto A, Lozano AM, Poon YY, et al. Ten-year outcome of subthalamic stimulation in Parkinson disease: a blinded evaluation. Arch Neurol 2011; 68 (12): 1550–6.

4. Chaudhuri KR, Tolosa E, Schapira HA, eds. Non-motor symptoms of Parkinson‘s disease. Oxford: OUP Oxford 2014

5. Kim HJ, Jeon BS, Paek SH. Nonmotor symptoms and subthalamic stimulation in Parkinson´s disease. J Mov Disord 2015; 8 (2): 83–91.

Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie Neurologie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie

Číslo 5

2016 Číslo 5

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se