Webové okénko


Vyšlo v časopise: Cesk Slov Neurol N 2007; 70/103(4): 450
Kategorie: Webové okénko

Vážené čtenářky a čtenáři, v roce 1817 publikoval James Parkinson svůj slavný článek An essay on the shaking palsy. (Fotokopii lze nalézt a přečíst si na internetu na adrese http://visualiseur.bnf.fr/Visualiseur?Destination=Gallica&O=NUMM-98765). Text mu zajistil nesmrtelnost a obrně třaslavé již nikdo neřekne jinak než Parkinsonova nemoc. Za 190 let od tohoto literárně vědeckého počinu londýnského praktika najdeme při zadání hesla Parkinsonova choroba ve vyhledavači Google® 4,8 mil. odkazů a Yahoo® 10,3 mil. odkazů. Alespoň na některé se Vás pokusím upozornit.

NINDS Parkinson's Disease Information Page

http://www.ninds.nih.gov/disorders/ parkinsons_disease/parkinsons_ disease.htm

Informační stránka Národního ústavu nervových chorob a mrtvice (NINDS). Standardní informace, odkazy na databázi probíhajících klinických studií, organizace zabývající se Parkinsonovou chorobou a publikace. Část informací ve španělštině.

Hodnocení: obsah ➌, grafika ➌

CARE

http://www.pdcaregiver.org/

Stránky orientované na pečovatele (carecaregivers) o nemocné s Parkinsonovou chorobou. Obsahují jak dosti podrobné informace o chorobě samé, tak množství témat, která se týkají života s nemocí a nemocným. Diskuse, názory, problémy jejich řešení. Užitečná četba pro jak pro pečovatele, tak i lékaře, kteří tím získávají vhled do každodenních problémů svých pacientů.

Hodnocení: obsah ➋, grafika ➍

Parkinsonova choroba na Medline plus

http://www.nlm.nih.gov/ medlineplus/parkinsonsdisease.html

Rozcestník obsahující odkazy na řadu dalších webů, publikací, výukových materiálů, propojení s PubMed® atd.

Hodnocení: obsah ➋, grafika ➋

National Parkinson foundation

http://www.parkinson.org

Graficky velmi zdařilý web americké organizace, na kterém najdete odborné informace, kalendář akcí, hodnotící škály, odborné články i materiály pro pacienty ke stažení.

Hodnocení: obsah ➋, grafika ➊

Parkinsonova choroba na Wikipedii

http://en.wikipedia.org/wiki/ Parkinson’s_disease

Jde o 1. nalezený odkaz při hledání pomocí Google® a 5. odkaz na Yahoo®. Velmi precizně zpracované heslo včetně historie, slavných osob, které chorobou trpěly, a odkazy na odraz Parkinsonovy nemoci v uměleckých dílech. 65 literárních citací. Řada externích odkazů.

Hodnocení: obsah ➊, grafika ➋

EPDA: European Parkinson’s Disease Association

http://www.epda.eu.com/ Evropská organizace zastřešující jednotlivá národní sdružení pacientů. Vydává tištěný časopis EPDA (lze ze stránek stáhnout v pdf formátu). Stránky jsou zaměřeny především na pacienty, ale např. ve srovnání se stránkami CARE (viz výše) mi tento web připadá spíše jako skrytá součást medicínsko- průmyslového komplexu než užitečný zdroj informací pro pacienty.

Hodnocení: obsah ➌, grafika ➋

Parkinsonova choroba na stránkách Mayo Clinic

http://www.mayoclinic.com/health/ parkinsons-disease/DS00295 Jednoduchý základní pregraduální text rozdělený do kapitol. Žádné odkazy, jeden jednoduchý obrázek.

Hodnocení: obsah ➌, grafika ➌

Parkinsonova choroba na ACMT

http://james.parkinsons.org.uk/ parkinsons.htm Rozcestník britské společnosti Adrienne Coles Memorial Trust. Bohužel, řada odkazů je již neplatných, poslední aktualizace v roce 2002.

Hodnocení: obsah ➌, grafika ➌

Parkinsonova choroba na Medscape®

http://www.medscape.com/ resource/parkinsons Velmi kvalitní web a rozcestník. Vyžaduje jednoduchou bezplatnou registraci, po které Vám podle zájmu bude posílat do mailu odkazy na nové články a příspěvky. Obsahuje články z oblasti kontinuálního lékařského vzdělávání (CME) s testem na konci, kde si můžete ověřit svoje vědomosti.

Hodnocení: obsah ➊, grafika ➊

MUDr. Stanislav Voháňka, CSc., MBA

Neurologická klinika LF MU a FN Brno

e-mail: svohanka@fnbrno.cz


Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie Neurologie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie

Číslo 4

2007 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se