Webové okénko


Autoři: S. Voháňka
Působiště autorů: Neurologická klinika, LF MU a FN Brno
Vyšlo v časopise: Cesk Slov Neurol N 2010; 73/106(3): 314
Kategorie: Webové okénko

Vážené kolegyně a kolegové,

v tomto čísle se pokusíme nahlédnout pod pokličku intenzivní péče v neurologii. Heslo „neurointensive care“ se vyskytuje na Google ve více než 43 tis. odkazech. Nejčastěji jsou nalézána hesla ve spojení „neurointensive care unit“, tedy prezentace jednotlivých neurointenzivních jednotek v USA. Tyto stránky jsou zaměřeny převážně směrem k pacientům a jejich rodinám, část je věnována ošetřovatelské péči na JIP.

Na Google books najdeme volně také téměř celé druhé vydání knihy „The Clinical Practice of Critical Care Neurology“ od EFM Wijdickse z roku 2003.

Americká společnost neurointenzivní péče („Neurocritical care society“)

http://www.neurocriticalcare.org/

Webové stránky mají nenápadnou konzervativní grafiku, obsah není příliš bohatý. Jde spíše o stránky zaměřené na organizaci společnosti, odborné materiály chybí. Archiv „newsletterů“ v pdf formátu, odkazy na kongresy pořádané společností a časopis „Neurocritical Care“.

Obsah 3, Grafika 2, P

Univerzita Chicago, lékařské centrum

http://www.uchospitals.edu/specialties/neurology/neuro-icu.html

Informační stránky pro pacienty jsou zaměřeny na jednotlivé choroby nervového systému léčené na jednotce intenzivní péče: úrazy hlavy a míchy, myastenie, aneuryzmatické krvácení, meningitida apod.

Obsah 3, Grafika 3, V

Neurointenzivní jednotka nemocnice Pensylvánské univerzity

http://www.pennmedicine.org/neuro/services/nicu.html

Stejně jako v případě předchozích stránek se jedná o web zaměřený na pacienty. Součástí je pěkně vypracovaná miniencykopedie vědomostí o poruchách nervového systému.

Obsah 2, Grafika 2, V

Společnost neurochirurgické anesteziologie a kritické péče

http://www.snacc.org/

Web společnosti, která má ve svém poselství zlepšování intenzivní a perioperační péče o nemocné s postižením nervového systému. Obsahuje nevelké množství edukačních materiálů v pdf formátu, prolinky na několik kongresů a časopisů a kalendář akcí.

Obsah 2, Grafika 2, P

Delirium na jednotce intenzivní péče

http://www.icudelirium.org/

Tomuto významnému fenoménu, se kterým se často na jednotkách intenzivní péče setkáváme, je věnován web Vanderbiltovy univerzity. Na stránkách s průměrným grafickým designem jsou instruktážní videa a schematické návody k vyšetřování deliria na JIP metodou CAM-UCU (confusion assessment metod-intensive care unit), dále materiály na práci se škálou RASS (Richmond agitation-sedation scale), řada kazuistik včetně videí a rozsáhlá databáze odkazů. Řada materiálů je ke stažení ve formátu pdf.

Obsah 1, Grafika 2, P

Heslo Glasgow Coma Scale (GCS) objeví Google ve 114 tis. stránek. To samo ukazuje na mimořádnou popularitu této škály, kterou uvedl v život prof. Jennett v roce 1974 a která měla v první verzi jen 14 bodů (nebyla rozlišena normální a abnormální flekční reakce), viz http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC214084/ nebo http://www.sbn-neurocirurgia.com.br/site/download/artigos/14j.pdf. Na internetu lze také najít množství automatických kalkulátorů, jde o velmi užitečnou pomůcku pro lékaře, kteří se nenaučili počítat do patnácti. Brzy objevíme také řadu stránek, které umožňují stažení GCS do moderních komunikátorů, jako je iPhone apod.

MUDr. Stanislav Voháňka, CSc., MBA
Neurologická klinika
LF MU a FN Brno
e-mail: svohanka@fnbrno.cz


Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie Neurologie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie

Číslo 3

2010 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se