Pít, či nepít?


Vyšlo v časopise: Cesk Slov Neurol N 2012; 75/108(6): 771
Kategorie: Dopis redakci

Byla to čirá náhoda, že týž den, kdy jsem dostal knihu autorů M. Šamánek, Z. Urbanová: „Víno na zdraví“ (Agentura Lucie, Praha 2012), přišel časopis Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie č. 5, s minimonografií „Vliv malých dávek vína či jiných alkoholických nápojů na lidské zdraví a délku života“. Obě práce v podstatě odpovídají na onu známou parafrázi Hamletova výroku, která je v nadpisu mé připomínky.

Přestože práce prof. Kadaňky má všechny parametry vědecké práce a naopak knížka Šamánka a Urbanové patří spíše do oblasti populární literatury, jsou si podobné téměř do puntíku až na rozdíly dané typem práce a odlišností úhlu pohledu.

Minimonografie prof. Kadaňky má v seznamu literatury 45 anglicky psaných odkazů. Jméno Šamánek se v něm nevyskytuje. Knížečka Šamánka a Urbanové má devět nečíslovaných pramenů, autorem všech je Šamánek. V textu jsou však uváděny četné prameny, často zřejmě tytéž jako v minimonografii. Dělení obou prací je téměř identické: vliv malých dávek alkoholu na mozkové příhody, na infarkt a na délku života. Autoři obou prací upozorňují na francouzský paradox a na nový hit farmakologů resveratrol.

Závěry jsou však kupodivu odlišné. Prof. Kadaňka nakonec uvádí: pití vína pro jeho antioxidační účinky je neprokázaná strategie. Naopak některé citované údaje v knížečce Víno na zdraví jsou až fantastické. Autor minimonografie uvádí v závěru doporučení Americké kardiologické společnosti (ACA), jehož prvý bod je podivný: mírné pití alkoholu není spojeno s nějakou významnou morbiditou. Doporučení končí: ACA nedoporučuje požívání alkoholu jako léku… Knížka Víno na zdraví vyšla s podporou Vinařského fondu.

Po přečtení obou prací jsem tam, kde jsem byl předtím. Osobní názor a přesvědčení autora mění úhel pohledu na zjištěná a doložená fakta. Do závěru promítne svou osobu, byť chtěl být sebeobjektivnější.

Je mně 91 roků, nebudu nic soudit, na hledání pravdy nemám čas. Zemřu jako abstinent.

P.S. Psáno v den zrušení krátké prohibice v Čechách.

prof. MUDr. Vladimír Beneš, DrSc.


Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie Neurologie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie

Číslo 6

2012 Číslo 6

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se