Editorial


Vyšlo v časopise: Cesk Slov Neurol N 2015; 78/111(1): 6
Kategorie: Editorial

Milí čtenáři,

zahajujeme další ročník našeho časopisu, což je příležitost ohlédnout se za ročníkem minulým. Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie si podržela stávající formu a doufám, že i kvalitu. Mezi méně příznivé zprávy patří pokles impakt faktoru v roce 2013 na 0,159. Budeme doufat, že je to jenom zakolísání, nikoliv trend. Nepodařilo se nám přesvědčit správce databáze Medline, že náš časopis, který byl vyřazen z administrativních důvodů (změna názvu), je dostatečně kvalitní, aby v konkurenci velkého množství nově vznikajících časopisů byl zařazen zpět. V posledních letech jsou přijímána prakticky výlučně periodika v anglickém jazyce kromě několika výjimek ve španělštině. Touto cestou jít nechceme. Nicméně se nevzdáváme a v současnosti probíhá další, již čtvrtá evaluace.

Abychom zvýšili šanci, že naše články budou citovány, zavedli jsme pro ně systém tzv. Digital Object Identifier (DOI), což je mezinárodní jednoznačný a trvalý identifikátor elektronického dokumentu, který zajišťuje stálý odkaz na elektronický dokument v prostředí internetu. Byl přidělen na základě členství našeho nakladatele (Ambit Media) v registrační agentuře CrossRef. DOI umožní článek globálně jednoznačně identifikovat, vyhledat jeho aktuální umístění na webu (na rozdíl od URL, které po čase nezřídka přestává být platné a vrací chybu typu „webová stránka nebyla nalezena“). V posledních dvou číslech minulého ročníku jsme DOI přiřadili vybraným článkům a postupně chceme tuto identifikaci zavést pro články všechny i přesto, že jde o službu placenou.

Pro opakující se problémy s kvalitou příloh zasílaných do našeho časopisu se obracím na autory s prosbou o dodržování níže uvedených požadavků na charakter a kvalitu příloh (uvedeno rovněž v Pokynech pro autory, jež jsou dostupné na webových stránkách časopisu).

Tabulky mohou být vytvořeny pomocí Microsoft Word (případně jiného tabulkového editoru, např. MS Excel) formou samostatného souboru, který lze editovat, nikoli jako needitovatelný soubor (bmp, jpg apod.). Obdobně grafy zasílejte v editovatelné podobě, např. ve formátu MS Excel. Každou tabulku a graf uveďte na samostatné straně, číslujte je podle pořadí, v jakém jsou poprvé citovány v textu, a ke každé tabulce a grafu doplňte stručný popisek. Vysvětlivky umístěte k zápatí tabulky nebo grafu, nikoliv k záhlaví. V zápatí vysvětlete všechny zkratky, které byly v každé tabulce či grafu použity. Ověřte si, zda jsou všechny tabulky a grafy citovány v textu. Soubor pojmenujte obdobně jako text: (např. „Vomacka_Parkinson_tabulky.doc“).

Obrazové přílohy odesílejte v elektronické podobě ve formátech tiff, eps nebo jpg, číslujte v pořadí, v jakém jsou citovány v textu, ukládejte jednotlivě jako samostatné soubory a označte obdobně jako text a tabulky (např. „Vomacka_Parkinson_obr1.jpg“). Ověřte si, zda je každý obrázek citován v textu.

Obrázky je třeba dodat v potřebné tiskové kvalitě takto:

  • obrázek v šíři jednoho časopiseckého sloupce musí mít minimální šířku 700 pixelů (6cm),
  • obrázek v šíři dvou časopiseckých sloupců musí mít minimální šířku 1 500 pixelů (12,5cm),
  • obrázek v šíři tří časopiseckých sloupců musí mít minimální šířku 2 200 pixelů (18,5cm).

Dodržováním zadaných technických parametrů se vyhnete zbytečnému zdržení kvůli nutnému doplňování informací.

Zachovejte nám přízeň.

Váš Josef Bednařík


Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie Neurologie
Článek Erratum

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie

Číslo 1

2015 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se