Webové okénko


Autoři: prim. MUDr. Stanislav Voháňka, CSc.;  Mba
Působiště autorů: Ne urologická klinika LF MU a FN Brno
Vyšlo v časopise: Cesk Slov Neurol N 2015; 78/111(1): 99
Kategorie: Webové okénko

Vážení internauti webovým vesmírem,

dnes se podíváme, co nám pavučina nabízí z oblasti anatomie lidského těla. V sekci obrázky nabízí Google téměř nepřehlednou knihovnu vyobrazení. Také na Wikipedii lze najít řadu informací, např. vyčerpávající tabulku svalů včetně úponů, inervací a cévního zásobení http:/ / en.wikipedia.org/ wiki/ List_of_muscles_of_the_human_body. V této oblasti je také řada aplikací pro všechny tři mobilní platformy. 

Anatomický atlas Healthline Networks

http:/ / www.healthline.com/ human‑ body‑ maps

Seřazeno podle anatomických systémů, tak jak jsme se učili v počátcích studia medicíny, 360° modely. Přiložením myši na příslušný orgán se zobrazuje jeho název (u svalového systému název svalu). Regionální anatomie má vždy několik vrstev: povrchovou, svalovou, skelet.

Obsah 2, Grafika 2, P/ A

Visible Body Blog

http:/ / info.visiblebody.com

Stránky, kde se určité klinické problémy dokumentují názornými anatomickými obrázky. Dále je zde možnost stažení aplikací pro IOS, Android i Windows. Bezplatně nabízí regionální atlas, atlas svalů a skeletálního systému a pěknou anatomii pro děti. Dále je možné zakoupit 65 velmi dokonalých animací fyziologických funkcí –  ideální pro pre‑ i postgraduální výuku.

Obsah 1, Grafika 1, P,V / A

Interaktivní atlas lidské anatomie

http:/ / www.imaios.com/ en/ e‑ Anatomy

Velmi pěkný převážně radiologický atlas rozdělený na sekce: hlava a krk, hrudník, břicho, pánev, páteř, končetiny a galerie obrázků. Obsahuje diagramy i MR obrazy včetně interaktivních řezů. Významná část je zpoplatněna –  přístupná jen pro předplatitele. Je možné získat aplikaci v Appstoru i GooglePlay (Android market).

Obsah 1, Grafika 1P/ A

Atlas svalů

http:/ / www.gwc.maricopa.edu/ class/ bio­201/ muscle/ mustut.htm

Jednoduchý atlas svalů z povrchového pohledu. Nepříliš instruktivní, zastaralá grafika. Vhodný pouze pro základní vizuální orientaci.

Obsah 3, Grafika 3,P / A

Svalová anatomie pro EMG

http:/ / www.casaengineering.com/ picts.htm

Sada 60 obrázků pro lékaře, kteří se zabývají elektromyografií. Jednoduchá grafika bez animací či jiných „udělátek“.

Obsah 2, Grafika 3,P / A

Anatomický atlas jehlové EMG

https:/ / www.teleemg.com/ guides‑ info/ needle‑ emg‑ anatomy‑ atlas

Série obrázků pro jehlovou elektromyografii, rozdělená do obvyklých sekcí: ruka, paže, krk stehno atd. Fotografie s popisem jednotlivých orientačních bodů. Podrobnější než předchozí.

Obsah 2, Grafika 2,P / A

Jednoduché praktikum ohledně anatomické lokalizace při jehlové EMG lze také najít a stáhnout v pdf formátu na http://www.dsnm.univr.it/documenti/OccorrenzaIns/matdid/matdid174356.pdf.

Atlas mozku na stránkách Harvardovy univerzity http://www.med.harvard.edu/aanlib jsem již zmiňoval v jednom z okének před léty a na jeho hodnocení není co měnit. Stejně tak atlas mozku na stránkách Wayne univerzity v Detroitu http://www.med.wayne.edu/diagRadiology/Anatomy_Modules/brain.

Stránky převážně určené pro veřejnost (V), stránky zaměřené pro zdravotnické profesionály (P), za lomítkem je zkratka primárního jazyka.

prim. MU Dr. Stanislav Voháňka, CSc., MBA

Ne urologická klinika LF MU a FN Brno

e-mail: svohanka@fnbrno.cz


Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie Neurologie
Článek Editorial
Článek Erratum

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie

Číslo 1

2015 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se