Zpráva ze světového neurochirurgického kongresu 2023


Vyšlo v časopise: Cesk Slov Neurol N 2024; 87(1): 81
Kategorie: Zpráva z akce

Ve dnech od 4. do 8. 12. se v Kapském městě v Jihoafrické republice konal 18. světový neurochirurgický kongres. Z České republiky se kongresu zúčastnilo 20 neurochirurgů, někteří z nich v pozici přednášejících, ale též v předsednictvích v jednotlivých sekcích a delegátů v Executive Committee World Federation of Neurosurgical Societies (WFNS).

Součástí kongresu byly specializované kurzy, které se konaly 2. 12. 2023. Spolu s organizátory kongresu se nám v prostorách Neuroscience Institute v Kapském městě podařilo uspořádat cévní kurz pod patronací Cévní sekce Světové neurochirurgické společnosti se zaměřením na problematiku operativy karotických tepen a extrakraniálních-intrakraniálních (EC-IC) bypassů. Mezi lektory dominovali neurochirurgové z České republiky spolu se specialisty z USA, Maroka a Číny. Jak se však později ukázalo, hranice mezi velkým úspěchem a kolosálním malérem může být velmi tenká. Z původního počtu 10 lektorů se nakonec dostavili jen čtyři. Prof. Sameš a doc. Hejčl z Ústí nad Labem, dále doc. Přibáň z Plzně a prof. Bin Xu ze Šanghaje. Část českých lektorů bohužel nemohla dorazit vzhledem ke sněhové bouři v Evropě, kvůli které byla přerušena velká část plánovaných letů. Přesto jsme v takřka „rodinné atmosféře“ situaci zvládli se zachováním vysoké odborné kvality kurzu. Čeští kolegové zaslali své přednášky online, a tak jsme mohli jejich témata přednést bez omezení programové náplně. Za flexibilitu prof. Netukovi a prim. Fiedlerovi touto cestou děkujeme. Společně s prof. Xu jsme měli možnost s účastníky kurzu živě diskutovat a detailně probrat jednotlivá témata. Po teoretické části kurzu následovala praktická. Původně pečlivě připravené cévní modely z České republiky („umělé cévy“) taktéž uvázly v Mnichově na letišti a nebylo možné je žádnou cestou dostat do JAR. Na druhou stranu se díky flexibilitě a spolupráci D. Boušky (Surgipa), který modely vezl, podařilo získat náhradní od mateřské japonské firmy. Stejně tak domácí organizátoři získali náhradní nástroje, a tak účastníci kurzu měli možnost vyzkoušet si ušití EC-IC bypassu na „suchých modelech“ zcela bez omezení. Vzorem jim k tomu byla excelentní technika prof. Xu, který tuto část praktických cvičení spolu s prof. Samešem vedl. Operace karotických tepen se měla dle plánu trénovat na kadáverech. Bohužel jsme zjistili, že kadávery jaksi postrádají tepny na krku. Vysvětlení bylo prosté. Týden před námi proběhl kurz ortopedů a ti preparaci na krku pojali extenzivně. V této zoufalé situaci jsme naštěstí zjistili, že u dvou kadáverů byly cévy na krku ponechány, a to nám stačilo. Preparace karotidy a simulace operace doc. Hejčlem a doc. Přibáněm se přenášela z mikroskopu na obrazovku a během vlastní disekce a endarterektomie probíhala bohatá diskuze. Nakonec tedy vše proběhlo nadmíru dobře a dle kuloárových debat byli účastníci kurzu velmi spokojeni.

V následujících dnech se pak konal vlastní 18. světový neurochirurgický kongres. Z úvodního dne stojí za zmínku uvítání účastníků programovým ředitelem kongresu, dr. Anthonym Figajim, o „návratu domů“, když připomněl, že nejstarší nálezy Homo sapiens pocházejí z Afriky z doby před 315 000 lety. Za tvorbu vlastního programu jednotlivých odborných sekcí (cévní, neuroonkologické, páteřní, baze lební, dětské neurochirurgie apod.) byli zodpovědní předsedové komisí WFNS. Během kongresu čeští neurochirurgové přednesli 24 sdělení a předsedali 4 sekcím, dominantně v oblasti cévní, ale také páteřní či neuroonkologické. V jedné cévní sekci s českým předsednictvím bylo ze 16 přednášek dokonce 5 českých. Kvalita české neurochirurgie se ukázala ve velmi dobrém světle.

doc. MUDr. Aleš Hejčl, Ph.D.
doc. MU 
Dr. Vladimír Přibáň, Ph.D.
prof. MU 
Dr. Martin Sameš, CSc.


Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie Neurologie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie

Číslo 1

2024 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se