Webové okénko


Vyšlo v časopise: Cesk Slov Neurol N 2008; 71/104(6): 734
Kategorie: Webové okénko

Vážené čtenářky a čtenáři,

v tomto okénku se zaměříme na jednu z největších hrozeb moderní medicíny ve vyspělých zemích, podíváme se na demence. Nejvíce odkazů najde Google® po zadání hesla stárnutí (aging): 63 milionů. Následuje Alzheimer (19,6 mil), demence (13,6 mil). Při zadání hesla pokles kognitivních funkcí (cognitive decline) dostaneme téměř 800 tis. odkazů. Prakticky po zadání všech relevantních klíčových slov se na prvním nebo jednom z prvních míst mezi odkazy ukáže heslo z Wikipedie®. Expanze této „lidově‑-demokratické“, nebo chcete‑li do-it-yourself encyklopedie je fascinující a tvoří spolu se sdílenými videosnímky (YouTube®) nový zvláštní rys současného internetu.

Od tohoto čísla budu pro vaši lepší orientaci doplňovat hodnocení odkazů dvěma příznaky: stránky převážně určené pro veřejnost (V), stránky zaměřené pro zdravotnické profesionály (P).

Česká alzheimerovská společnost

http://www.alzheimer.cz/

Graficky vcelku dobře udělané stránky jsou převážně zaměřené na nemocné a jejich pečovatele. Pro odbornou veřejnost je snad jen odkaz na Pražské gerontologické dny.

Obsah 3, Grafika 2, V P

Gerontologie.cz

http://www.gerontologie.cz/

Stránky opět patřící České alzheimerovské společnosti. Užitečný je adresář na pracoviště zabývající se péči o nemocné s demencí, hospice a denní stacionáře. Jinak obsahuje v podstatě jen informace o Alzheimerově demenci určené pro veřejnost.

Obsah 3, Grafika 1, V P

Sekce kognitivní neurologie ČNS

http://www.kognice.cz/

Stránky odborné sekce nejsou příliš bohaté ani graficky, ani obsahově. Součástí je malý rozcestník na další stránky a odborné časopisy, dva doporučené postupy a ACE dotazník ke stažení.

Obsah 3, grafika 2, P

Evropská alzheimerovská společnost

http://www.alzheimer-europe.org/

Nepříliš složité stránky této společnosti obsahují rady pro pečovatele i stručné odborné texty o jednotlivých demencích, o kterých nelze jednoznačně říci, zda jsou určeny širší odborné veřejnosti nebo poučeným laikům.

Obsah 2, grafika 2, V P ?

Alzheimer’s Disease International

http://www.alz.co.uk/alzheimers/

Organizace zastřešující 77 národních alzheimerovských společností. Stručné informace pro veřejnost, žádné pro odborníky. Za zmínku snad stojí rozcestník jednotlivých národních společností včetně webových adres.

Obsah 3, grafika 2, V

Demence na stránkách NICE

http://www.nice.org.uk/cg42

NICE (The National Institute for Health and Clinical Excellence) je nezávislá organizace vytvářející národní doporučení v Spojeném Království, organizace je nepřímo spojena s NHS. Obsahuje řadu doporučení ke stažení v doc či pdf formátu. Stránky NICE patří mezi absolutní vrchol toho, co lze o medicíně na internetu nalézt.

Obsah 1*, Grafika 1, P

Demence na stránkách eMedicine

http://www.emedicine.com/neuro/index.shtml

Velmi podrobně zpracovaná soustava hesel: Alzheimerova demence, multiinfarktová demence, hydrocefalus, lehký kognitivní deficit a řada dalších.

Obsah 1, Grafika 2, P

Upozorňujeme na nové webové stránky www.myastheniagravis.cz, které jsou určeny zejména pacientům, ale i odborné veřejnosti.

MUDr. Stanislav Voháňka, CSc., MBA

Neurologická klinika LF MU a FN Brno

e‑mail: svohanka@fnbrno.cz


Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie Neurologie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie

Číslo 6

2008 Číslo 6

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se