Komentář autorů


Vyšlo v časopise: Cesk Slov Neurol N 2018; 81(2): 152
Kategorie: Korespondence

Vážení,

vzniklá situace nás velice mrzí a je nám líto, že k ní v důsledku organizačního pochybení vůbec došlo. Protože si vážíme názoru obou autorů dopisů a naší snahou je publikovat co nejkvalitnější text, zapracovaly jsme jejich připomínky do textu upravené verze. Přesto máme potřebu uvést i několik našich připomínek a vysvětlení.

Text byl zpracován v obecné rovině se snahou zohlednit pohled na ataxii od kořenů medicíny po současné, jistě ne konečné, poznatky. Prošly jsme většinu literatury, která byla na toto téma u nás publikována, vč. většiny zásadních historických děl, soudobé zahraniční učebnice a nespočet zahraničních článků. Na základě této rešerše jsme koncipovaly celý text a snažily jsme se ve srovnání s úzce zaměřenými zahraničními literárními zdroji vytvořit na problematiku „ataxie“ ucelený náhled. Je možné, že naše pátrání v minulosti „prosáklo“ do textu více, než jsme si uvědomily, ale v obecné klinické rovině jsou historické poznatky stále až překvapivě přesné. 

Domníváme se, že časopis Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie je respektovaným periodikem u nejširší neurologické a neurochirurgické obce, a proto naše snaha o ozřejmění problému ataxie vycházela z praxe –  tedy především z klinického obrazu pa­cienta, získaného neurologickým vyšetřením, o které se každý může pro rozpracování diferenciálně dia­gnostické rozvahy a plánování dalších vyšetření opřít. Současné, již poměrně velmi dobře dostupné zobrazovací metody samozřejmě situaci usnadňují, avšak nemohou být a nejsou adekvátní náhradou klinického neurologického vyšetření, obdobně jako analýza DNA.

Ataxie je velmi obecným tématem, což bylo důvodem, proč jsme zvolily minimalizovaný výčet literatury, spíše tedy literaturu doporučenou, což rozhodně neznamenalo, že jsme text nepsaly bez povědomí o recentnějších zdrojích. Vzhledem k tomu, že oba autoři dopisů doporučovali zdroje rozšířit, byl výčet citací doplněn. Zároveň jsme v textu doplnily i odkazy na nejnovější práce týkající se mozečku ve snaze ukázat, že základní poznatky, uvedené v první verzi, nebyly dosud zásadním způsobem překonány, pouze zpřesněny použitím modernějších vyšetřovacích metod a postupů.

Rozhodly jsme se také na základě doporučení přidat do stávajícího textu výčet ataxií léčitelných a formou tabulky byla doplněna baterie vyšetření, kterou je možné využít ke zjištění příčiny získaného onemocnění, manifestujícího se ataxií.

Závěrem ještě jednou děkujeme oběma autorům dopisů i všem členům redakční rady, kteří se na řešení této nepříjemné situace podíleli, a doufáme, že revidovaný text bude pro čtenáře přínosem.

Se srdečným pozdravem,

MUDr. Jaroslava Paulasová Schwabová, Ph.D.a MUDr. Michaela Danková

autorky


Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie Neurologie
Článek Editorial
Článek Ataxie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie

Číslo 2

2018 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se