Webové okénko


Vyšlo v časopise: Cesk Slov Neurol N 2016; 79/112(4): 485
Kategorie: Webové okénko

Vážené uživatelky a uživatelé webu,

kvalita života je často skloňovaným slovem ve veřejném, mediálním i odborném prostoru. Celkový pohled na kvalitu života v jednotlivých zemích poskytuje řada mezinárodních agentur a statistických úřadů. Jako příklad uvádím následující: HDI (Human Development Index; http://hdr.undp.org/en), Eurostat (http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Quality_of_life_indicators_-_measuring_quality_of_life) či server Numbeo (http://www.numbeo.com/quality-of-life/). Ve všech těchto srovnáních se ukazuje, že žijeme, z globálního hlediska, ve velmi dobrých podmínkách. Celou problematiku vcelku dobře shrnuje heslo na wikipedii (https://en.wikipedia.org/wiki/Quality_of_life).

Pro měření kvality individuálního života (byť se tak intimní pocit zdá neměřitelný) byla vytvořena a validována řada dotazníků a škál. Většinou jsou zaměřeny na určité nemoci, stavy, situace apod. V obvyklém přehledu uvádím jen několik nejčastějších, které se používají napříč skupinami chorob. Ani jeden z nich není dostupný jako aplikace pro Android či Windows 10.


SF 36

http://www.sf-36.org/tools/sf36.shtml

Zcela jednoduchý web v zásadě charakteru prostého textu s podrobným návodem a vysvětlením tohoto široce rozšířeného dotazníku, možnost požádat o autorizované použití.

Obsah 2, Grafika 3, P/A

McGill Quality Of Life questionnaire (MQOL)

http://www.npcrc.org/files/news/mcgill_quality_of_life.pdf

Dotazník byl vytvořen Cohenem a spol. v roce 1995 a revidován o dva roky později. Na uvedené adrese najdeme dotazník ke stažení. Stručný popis, spolehlivost a validitu najdeme na adrese https://nts122.chcr.brown.edu/pcoc/Quality.htm#McGillQOL.

Obsah 2, Grafika 3, P/A

WHOQOL

http://www.who.int/mental_health/publications/whoqol/en

Sada modulárních dotazníků WHO. Web je nenápadný, ale funkční. Lze zde najít i databázi literárních odkazů na práce zabývající se kvalitou života. V záložce „Country statistics“ lze najít řadu dat z různých zemí světa.

Obsah 2, Grafika 2, P/A

EuroQol (EQ-5D)

http://www.euroqol.org

Na uvedených stránkách lze najít podrobný manuál k vyplňování EuroQol five dimensions question­naire, seznam přeložených verzí a další údaje. Na těchto stránkách lze také požádat o možnost použití (jde o licencovaný produkt). Velmi užitečný je vyhledavač publikací, kde byl uvedený dotazník použit.

Obsah 1, Grafika 2, P/A

FACT/FACIT (Functional Assessment of Chronic Illness Therapy)

http://www.facit.org

V neurologii méně známá rodina dotazníků, které hodnotí kvalitu života chronicky nemocných. Původně byl vytvořen pro nemocné s nádorovými chorobami (FACT), později byl rozšířen na jiná chronická onemocnění (FACIT). Stránky jsou jednoduché, kvůli malému písmu trochu hůře přehledné, ale funkční. Dotazníky lze stáhnout ve formátu word nebo PDF. Vyhodnocovací nástroje jsou přístupné jen po autorizaci. Některé dotazníky byly validovány pro řadu jazyků, vč. češtiny.

Obsah 2, Grafika 2, P/A


Stránky převážně určené pro veřejnost (V), stránky zaměřené pro zdravotnické profesionály (P), za lomítkem je zkratka primárního jazyka.

prim. MU Dr. Stanislav Voháňka, CSc., MBA

Ne urologická klinika LF MU a FN Brno

e-mail: vohanka.stanislav@fnbrno.cz


Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie Neurologie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie

Číslo 4

2016 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se