Webové okénko


Vyšlo v časopise: Cesk Slov Neurol N 2012; 75/108(2): 254
Kategorie: Webové okénko

Vážené kolegyně a kolegové,

v dnešním webovém okénku se podíváme na heslo botulotoxin. Po zadání řetězce „botulinum toxin“ najde Google® téměř dva a půl milionu hesel, Yahoo® potom asi o 300 tis. hesel méně. Články a weby lze rozdělit do několika skupin: o botulotoxinu jako jedu, o botulotoxinu jako léku a o botulotoxinu jako elixíru mládí (kosmetické použití). Na prvních místech jsou samozřejmě odkazy z Wikipedie® a Emedicine®. Za zmínku snad stojí i to, že za poslední rok přibylo na toto téma 143 tis. nových odkazů.

Řadu zajímavých a instruktivních videosekvencí najdeme na Youtube.com®. Týkají se jak chorob, které jsou úspěšně botulotoxinem léčeny (např. blefarospazmus), tak i vlastních aplikací, kde převládají instruktáže z kosmetické medicíny.

Botulotoxin A vyrábějí tři firmy: Allergan Botox®, Ipsen Dysport® a Merz Xeomin®.

Botox®

http://www.botox.com/

Rozcestník o léčebných možnostech botulotoxinu je primárně určen pro veřejnost, ale řadu zajímavých informací zde mohou načerpat i profesionálové. Web je rozdělen na tři části: klasické medicínské indikace (blefarospazmus, šilhání, cervikální dystonie, spasticita, urologie, migréna), vrásky a hyperhidrózu.

Obsah 1, Grafika 1 V/A

Allergan

http://www.allergan.com

Největší výrobce má graficky velmi zdařilé stránky ve firemních barvách, obsahově ale nejsou příliš informativní. Část pro lékaře neposkytuje mnoho zajímavých údajů ani odkazů.

Obsah 3, Grafika 1, P/A

Dysport®

http://www.dysport.com

Vcelku pěkně vymyšlený web firmy Ipsen je rozdělen na sekci pro profesionály a pro pacienty. V sekci pro lékaře jsou instruktivně zpracované kazuistiky. Stránky jsou bohužel zaměřeny pouze na cervikální dystonii, o ostatních chorobách léčených botulotoxinem zde nalezneme minimum informací.

Obsah 2, Grafika 1 V/A

Ipsen

http://www.ipsen.com

Moderní progresivní grafika, o botulotoxinu jen minimum informací. Česká mutace (ipsen.cz) taktéž neposkytuje příliš informací či vědeckou podporu.

Obsah 3, Grafika 1 P,V/A (CZ)

Xeomin®

http://www.xeomin.com

Nejméně obsažné stránky ze všech tří výrobců. Jen základní informace v nepříliš přehledné grafice.

Obsah 3, Grafika 2, P/A

Merz

http://www.merz.com

Jak je obvyklé na firemních webech, tak i zde najdeme velmi pěknou profesionálně zvládnutou grafiku. O svém produktu informuje stránka s příznačným názvem xeomin.com (viz výše).

Botulotoxin typu B je v Evropě prodáván firmou EISA pod názvem Neurobloc® a v USA firmou Solstice pod názvem Myobloc®.

Neurobloc

http://www.neurobloc.info/

Stránky sponzorované firmou EISA mají v úvodu jazykový rozcestník, po zvolení jazyka se dostaneme na informace o cer­vikální dystonii v pdf formátu.

Obsah 3, Grafika 3,V/CZ, A

Eisai

http://www.eisai.co.uk/262/Home

Firemní web s průměrnou grafikou. Jedním z produktů této společnosti, založené v roce1941 v Japonsku, je Neurobloc®. Pro informace nás webové stránky přesunou na web www.emc.medicines.org.uk.

Obsah 3, Grafika 2, P,V/A

Solstice

http://www.solsticeneuro.com/

Z firemního webu se po kliknutí na produkt dostanete na stránky o botulotoxinu B (Myobloc http://www.myobloc.com), kde lze najít určité omezené množství odborných informací o produktu.

Obsah 2, Grafika 1, P/A

Stránky převážně určené pro veřejnost (V), stránky zaměřené na zdravotnické profesionály (P), za lomítkem je zkratka primárního jazyka.

prim. MU Dr. Stanislav Voháňka, CSc., MBA

Ne urologická klinika LF MU a FN Brno

e mail: svohanka@fnbrno.cz


Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie Neurologie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie

Číslo 2

2012 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se