Webové okénko


Vyšlo v časopise: Cesk Slov Neurol N 2016; 79/112(6): 728
Kategorie: Webové okénko

Vážené uživatelky a uživatelé webu,

v dnešním okénku se podíváme, co nám nabízí nejrozšířenější mobilní platforma, tedy Android. Na toto téma jsme již narazili v kapitole o webových kalkulačkách. Aplikace můžeme vyhledávat pod ikonou Google play, která je součástí každého telefonu nebo tabletu, které pohání zelený mimozemšťan (pozor, neplést se známým e-shopem).

Ve storu najdeme i několik aplikací se souhrnem kalkulátorů, např. Medical Calculator & Equations (Caddy) a Medical Calculators (IOBear).

Z jednotlivých kalkulátorů uvádím výběr. Vždy je lze nalézt po zadání anglického názvu či jeho částí nebo zkratky:

  • Riziková skóre CHADS2 a CHA2DS2-VASc (mrtvice a fibrilace síní),
  • NIHSS,
  • ABCD2 skóre pro TIA,
  • Riziková kalkulačka ASA/AHA,
  • Huntova a Hes­sova klasifikace subarachnoidálního krvácení,
  • Glasgowská škála poruchy vědomí (GCS),
  • Epworthská škála spavosti (ESS),
  • Unified Parkinson‘s Disease Rating Scale (UPDRS),
  • Mini-Mental State (MMSE).

V obchodu je také aplikace Medscape. Zvláště užitečná pro rychlou orientaci je záložka „Léky“. Najdeme zde dávkování, nežádoucí účinky, možnost použití v graviditě a další užitečné nástroje.

Velmi zdařilou aplikací je AnatomyLearning.com s možností práce s 3D modely. Lze ji dobře využívat např. při výuce nebo získávání anatomické orientace v EMG laboratoři.

Aplikace týkající se laboratorních hodnot mají pro nás omezený význam. Pocházejí většinou z území USA s nekompatibilním systémem jednotek. Aplikace Normal Lab Values ale nabízí i hodnoty v SI jednotkách, dále jejich jednodušší interpretaci a automatický prolink na podrobnější informace do vyhledávače Google. Aplikace Quick LabRef je podstatně rozsáhlejší, vč. interpretačních komentářů, v SI jednotkách je ale jen část hodnot.

Jako poslední bych zmínil aplikaci NICE (National Institute for Health and Care Excelence). Po instalaci se stáhne velmi rozsáhlá databáze (při rychlém připojení trvání několik minut). Získáte tím kompletní doporučení a informací (založených na medicíně důkazů) i pro offline použití. Aplikace zajišťuje automatické doplňování a u každé položky vidíte datum poslední změny. Část dat má samozřejmě vztah k britskému zdravotnímu systému, ale i tak zde najdeme kdykoliv řadu cenných informací.

prim. MU Dr. Stanislav Voháňka, CSc., MBA

Ne urologická klinika LF MU a FN Brno

e-mail: vohanka.stanislav@fnbrno.cz


Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie Neurologie
Článek Úvodník

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie

Číslo 6

2016 Číslo 6

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se